Caltric 30227-60X 60" Deck Blade with Bolt Compatible with Dixie Chopper Classic 2750 2760 3060 3360
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
10
quantity
Product details
Category
  • Part Numbers: Mid Lift: 30227-60X, Bolt: B-121-L & W-100
  • Compatible With Dixie Chopper: 60" Deck: 3360 (2008), 3372 (2008), Classic 2550 (2008-2011), Lp3000-60 (2006-2008, Rt2760 (2008), Se2550 (2008-2012), X2303-50 (2007), Xxg2703-72 (2006), Xxwd3500-72 (2007)
  • Order Includes: 3x Mid Lift Blade & 3x Bolt
  • Dimensions: Mid Lift: Length: 20 1/2 in - 520 mm, Width: 2.50 in - 63.5 mm, Thickness: 0.25 in - 6.4 mm, Mounting Hole Diameter: 5/8 in - 15.8 mm, Bolt: Overall Length: 3.42 in - 87 mm, Thread Length: 3.03 in - 77 mm, Head Width: 1.08 in - 27.5 mm, Thread Spec: 5/8-18